حسابداری مالیاتی

خدمات حسابداری ومالیاتی در نیشابور

خدمات حسابداری ومالیاتی در نیشابور

حسابداری مالیاتی

انجام امور حسابداری وخدمات مالیاتی به اشخاص حقوقی وحقیقی در نیشابور

۵ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

 افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی در روزهای پایانی تیرماه

🔴 سیدکامل تقوی‌نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور : به‌ منظور تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات مطلوب به مودیان محترم مالیاتی در انجام تکالیف قانونی، به‌ویژه اطلاع‌رسانی، ارائه راهنمایی و پاسخگویی لازم در رابطه با دریافت اظهارنامه های مالیاتی الکترونیکی عملکرد سال ۱۳۹۵ اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری، افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی ابلاغ شده است.

🔶 رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: ادارات مالیاتی

▪️روز چهارشنبه ۱۳۹۶/۴/۲۸ تا ساعت ۲۰،
▪️روز پنجشنبه ۱۳۹۶/۴/۲۹ تا ساعت ۱۴،
▪️روز جمعه ۱۳۹۶/۴/۳۰ تا ساعت ۲۰
▪️و روز شنبه ۱۳۹۶/۴/۳۱ تا ساعت ۲۱

🔶 ... آماده پاسخگویی و راهنمایی مودیان محترم مالیاتی خواهند بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ تیر ۹۶ ، ۲۳:۴۴
مجتبی معینی زاده

دریافت مالیات از صاحبان خانه‌های خالی جدی شد

⭕️ به گفته کار‌شناسان مسکن، در ایران افرادی هستند که دست به احتکار مسکن می‌زنند و مالک۱۰۰۰ واحد هستند. آن‌ها این املاک را خالی نگاه داشتند که گران شود تا با فروش آن به سود کلانی دست پیدا کنند. آمار رسمی نشان داد که تهران دارای ۴۰۰ هزار واحد مسکن، احتکار شده است. این مسکن‌ها وارد چرخه بازار نمی‌شود و با وجود تقاضا عرضه‌ای وجود ندارد و این اتفاق موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

⭕️ متاسفانه در کشور ما نظارتی بر خانه‌های خالی نیست اما در کشورهای دیگر به شدت با سودا‌گری زمین و مسکن مبارزه می‌شود. در این کشور‌ها برای خانه‌های خالی مالیات گرفته می‌شود. آن‌ها معتقدند که منابع زمین محدود است. زمین برای همه مردم است و کسی حق ندارد آن را احتکار کند. همچنین اجازه نمی‌دهند یک شخص بیش از دو مسکن داشته باشد، بنابراین مسکن به بازار عرضه می‌شود. حتی در کشورهای اروپایی از خانه‌های خالی از سکنه نیز به صورت روزانه مالیات اخذ می‌شود.

⭕️ بنابراین سال ۹۴ بود که ایجاد سامانه املاک مطرح شد و همزمان با طرح قانون مالیاتهای مستقیم، ایجاد این سامانه نیز در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. زیرا با توجه به ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم وظیفه ایجاد سامانه املاک نیز بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

⭕️ بنابراین برای بررسی این مشکل بزرگ خانه‌های خالی، حضور دلالان و سودجویان و رکود بازار مسکن، لازم بود که وزارت راه و شهرسازی وارد میدان شود و با ایجاد یک سامانه با هدف ورود به بازار مصرف و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، این مشکلات را ریشه کن سازد.

⭕️ این وزارتخانه پس از ابلاغ قانون، جلساتی را با سازمان‌های زیر مجموعه و دستگاه‌های مختلف صورت داد و سرانجام کار را به یک شرکت فعال در زمینه انفورماتیک انجام سیستم نرم‌افزاری سپرد و خود بر آن نظارت کرد. حالا این سامانه قرار است که در ماه جاری به صورت مقدماتی کلید بخورد.

⭕️ البته به گفته مسئولان برنامه تکمیلی این سامانه نیز تا پایان سال راه اندازی خواهد شد که غالب فعالیت سامانه «املاک و اسکان» اجرای قانون مالیاتهای مستقیم در بخش مسکن خواهد بود. ضمن اینکه این سامانه به صورت آنلاین در اختیار سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد و دارایی قرار خواهد گرفت تا از آن در اجرای قانون مالیات‌های مستقیم بهره برداری شود.

⭕️ بنا بر اعلام سازمان امور مالیاتی سال اول اجرای قانون (سال۱۳۹۶) نصف و معادل یک دوم مالیات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملک، از سال دوم یک برابر مالیات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملک و از سال سوم به بعد یک و نیم برابر مالیات اجاره املاک مشابه مالیات اخذ خواهد شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۹
مجتبی معینی زاده

✅ نحوه اطلاع رسانی محصولات معاف از مالیات برای شرکتهای دانش بنیان

🔘 برای این منظور شرکت های نوپا و تولیدی باید به قسمت پیام‌های کارتابل اختصاصی خود بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به نشانی reg.daneshbonyan.ir مراجعه و بعد از رویت اطلاعات موجود در پیام «معافیت مالیاتی 95» اظهارنامه خود را بر اساس آن اطلاعات تکمیل نمایند . لازم به ذکر است این اطلاعات به سازمان امور مالیاتی هم ارسال می شود.

سیدمحمد صاحبکار در مورد تکمیل اظهارنامه مالیاتی بیان کرد : سطر (29) جدول شماره (6) مربوط به معافیت مالیاتی ماده (3) قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان است و حتما باید به صورت کامل توسط شرکت های دانش بنیان در زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی تکمیل شود.

🔘 رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره میزان و زمان بهره مندی از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، از تاریخ تایید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند. بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

🔘 به گفته صاحبکار ، چنانچه شرکت‌ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تایید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده‌های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیتها، مشمول برخی جرائم مالیاتی شوند.


✅ معافیت مالیاتی واحدهای مستقر در پارک های فناوری برای شرکتهای دانش بنیان

🔘 عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد معافیت مالیاتی ماده (9) قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان هم گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت‌های آنها در پارک‌های علم و فناوری انجام می شود، بر مبنای ماده (9) قانون اجرایی می‌شود و این شرکتها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند.

🔘 وی بیان کرد: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (30) جدول (6) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان «شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فناوری (ماده 9 قانون)» مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسؤولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند.

🔘 صاحبکار تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند در زمینه های مختلف از جمله مباحث مالیاتی و حسابداری از مشاوره های رایگان استفاده نمایند و با مراجعه به سامانه tms.daneshbonyan.ir مسائل مورد نظر خود را بصورت حضوری با مشاوران متخصص در میان بگذارند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۸
مجتبی معینی زاده

⭕️ آخرین اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور

💠 در خصوص سامانه ارسال صورت معاملات (۱۶۹) و گزارش خرید و فروش الکترونیکی


▪️قابل توجه مودیان گرامی مشمول ارائه صورت معاملات فصلی

☑️ نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی(بر خط و غیر بر خط)  با قابلیت ثبت اطلاعات مربوط به سال ۱۳۹۶ عملیاتی گردیده است.

🔘 مهلت ارائه اولین صورت معاملات مربوط به فصل بهار ، مطابق ساختارهای جدید تا تاریخ  ۱۵/ ۰۵/ ۱۳۹۶ می باشد .

🔘 ساختار اطلاعاتی جداول روی سامانه صورت معاملات فصلی به نشانی TTMS.TAX.GOV.IR  قرار داده شده است.

🔘 همچنین جهت اطلاعات تکمیلی تر در خصوص تغییرات، به بخش پرسش و پاسخ های متدوال سامانه صورت معاملات فصلی مراجعه فرمایید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۴
مجتبی معینی زاده

برخی شرکتها هنوز این روزها در گیر نرفع بندهای گزارش حسابرسی در پیش نویس از جمله اظهارنظر حسابرسان در راستای ماده 33 دستورالعمل مبارزه با پولشویی در حوزه حسابرسان هستند.

پس از  تعیین مسول مبارزه با پولشویی موضوع ماده 11 دستورالعمل مبارزه با پولشویی در حوزه شرکتها و آموزش های دوره ای  موضوع ماده 21 دستورالعمل مزبور.
تدوین دستورالعملی برای  واحدبازرگانی ، تدارکات، فروش و قراردادهای شرکت به جهت رعایت در هنگام  انعقادقرارداد یا فروش به اشخاص حقوقی در اخذآگهی تاسیس ،اخرین تغییرات مدیران،شناسه ملی وکداقتصادی و درمورد اشخاص حقیقی با رویت اصل و اخذکپی کارت ملی و اقدام جهت  به شناسایی اولیه و کامل مفید و لازم می باشد.
 
🔻نمونه دستورالعمل حاضر که برگرفته از سایت شرکت بهمن لیزینگ است ، برای تدوین و تصویب و ارایه دستورالعمل مبارزه با پولشویی شرکت مناسب می باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۶ ، ۱۸:۰۲
مجتبی معینی زاده